Tallinna Fotokuu 2013

Uudised

KUNSTNIKELE!
KUTSUME OSALEMA EESTI FOTOKUNSTIMESSIL 2014

Fotokunstnike Ühendus, Tallinna Fotokuu ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus kutsuvad kõiki fotokunstnikke ja kaamerapõhiste kunstidega tegelevaid kunstnikke osalema Eesti Fotokunstimessil 2.–5. oktoobril 2014 Telliskivi Loomelinnakus. 

Tänavu juba viiendat korda toimuva messi eesmärgiks on tutvustada laiale publikule Eesti kunstnike värsket loomingut, populariseerida kaasaegse kunsti kogumist ning edendada kohalikku kunstiturgu. Eesti Fotokunstimessil osalemine on kunstnikele ainulaadne võimalus tutvustada ja müüa oma loomingut galeristidele, kuraatoritele, kogujatele ja laiale publikule. Messi korraldajaks on Fotokunstnike Ühendus (FOKU) ja koostööpartneriks Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKA).

 

Taotluste esitamise tähtaeg on 30. juuli 2014 kl 24.00 


Osalemise tingimused


I
 – Ootame osalema kõiki fotokunstnikke ja teisi kunstnikke, kes kasutavad oma tööde loomisel kaamerapõhiseid tehnikaid.


II
 – Osalemiseks palume täita taotlusvorm, mida saab teha siin. Täidetud taotlusvorm koos messil eksponeeritavate tööde näidistega (fotod) ning CVga palume saata e-maili aadressil info@foku.ee. Palume saata taotlus ja lisamaterjalid e-posti manuses ühte zip folderisse pakitud pdf ja/või jpg failidena.

Taotlus loetakse esitatuks, kui see sisaldab:

1. taotlusvorm, kus täidetud on kõik väljad;
2. pildimaterjal eksponeeritavate tööde kohta;
3. CV.

Tagamaks kunstilist kvaliteeti vaatab tänavu esmakordselt taotlused läbi rahvusvaheline zhürii. Seepärast palume esitada taotlused inglise keeles. Palume hoolitseda, et kunstniku tutvustus, teoste kirjeldus ning visuaalne materjal, mida soovitakse messil eksponeerida, oleks ülevaatlik ja põhjalik.


III
 – Eesti Fotokunstimessil osalemise palume maksta sümboolne osalustasu – 15 eurot Fotokunstnike Ühenduse liikmetele ning 25 eurot mitteliikmetele. Osalustasu palume maksta vaid jaatava vastuse korral hiljemalt 31. augustiks 2014.

 

Zhürii otsusest teatame hiljemalt 13. augustil 2014 kõigile kunstnikele, kes esitasid osalemistaotlused ja lisamaterjalid tähtaegselt.

 

Küsimuste ja ettepanekute korral kirjutage info at foku.ee

__

 

 


Täna on fotokuu viimane päev!

Tallinna Fotokuu 2013 lõpeb täna ja järgmine festival tuleb 2015. aasta sügisel. Siin on tänane sündmustekava – jõuad nii näitusele kui ka fotokunstimessile:

12 – 18 NÄITUS Kahtluse varjud TALLINNA KUNSTIHOONES

12.15 ÜHE TEOSE HOMMIK: Tarvo Hanno Varrese Nurgad
Kunstikriitik ja kuraator Rebeka Põldsam vestleb kunstnik Tarvo Hanno Varresega tema fotoseeriast Nurgad. Tule ja arutle näituse teemade üle koos Rebeka ja Tarvo Hannoga! Sissepääs näituse piletiga. Kahtluse varjud on avatud täna viimast päeva kell 12 – 18.

11 – 18 EESTI FOTOKUNSTIMESS TELLISKIVI LOOMELINNAKUS

15.00 Giidiekskursioon fotokunstimessil

16.00 KURAATORILOENG: Uus dimensioon Jaapani fotokunstis
Jaapani kuraator Mikiko Kikuta räägib avalikus loengus Eesti Fotokunstimessi külastajale Jaapani kaasaegses fotokunstis viimasel kümnendil toimunud arengutest. Osalemine tasuta. Loeng toimub inglise keeles
__


Eesti Fotokunstimess on avatud!

25.10.2013

Fotokunstimess ootab külastajaid täna, homme ja ülehomme. Vaata messi sündmuste kava.
__

Foto: Helen Melesk

Tallinna Teisipäev ja fotokuu eritrükise esitlus täna

Täna kell 15 leiab Tallinna Kunstihoones aset USA kuraatori Sam Barzilay loeng ja Tallinna Fotokuu 2013 trükiste-karbi esitlus. Karbi tiraazh on vaid 300 ning seda saab esitluselt osta soodushinnaga 13 eur (tavahind 15 eur). Sündmuse raames saab fotokuu rahvusvahelist kuraatorinäitust Kahtluse varjud täna kell 14 – 15 külastada tasuta!

Loeng ja trükistekarbi esitlus on alguspunktiks Tallinna Teisipäevale, mis seekord koostöös fotokuuga keskendub just fotokunstile. Legendaarse Jaak Klõsheiko fotonäituse avamine, fotokunstnik Krista Mölderi näituse avamine, projektiruum Rundum, raamatupood Lugemik ja pidu Vaal galeriis, kus avatud Peeter Lauritsa näitus – kõik ühe õhtuga!
__

Foto: Paul Kuimet


VIIMANE VÕIMALUS: Fotokuu näitust Tartus saab külastada veel sel nädalavahetusel

19.10.13

Laupäeval ja pühapäeval on viimane võimalus näha valikut Eesti fotokunsti paremikust aastatel 1992 – 2013 Tartu Kunstimajas. Näitus Kus lõped sina, algan mina on avatud 20. septembri õhtuni.
__

Laupäeval kell 16 giidiekskursioon Tallinna Kunstihoones, kell 17 kunstnikuvestlus Hobusepea galeriis
18.10.13

Laupäeval, 19. oktoobril kell 16 on võimalus vaadata näitust Kahtluse varjud Tallinna Kunstihoones giidi juhtimisel. Sissepääs näituse piletiga. Sirp arvab, et üle pika aja on see üks esimesi näitusi Kunstihoones, mida tuleb kindlasti külastada! Loe lähemalt siin.

Otse giidiekskursioonilt läheme aga Hobusepea galeriisse Laura Kuuse kunstnikuvestlusele. Laura Kuuse esimest isiknäitust Eestis saab vaadata 28. oktoobrini.
__


Rundumi vestlusring täna kl 18

14.10.13

Esmaspäeval 14. oktoobril kl 18 kutsub projektiplatvorm Rundum kaasa lööma vestlusringis fotokunstnike koondumisest. Vestlusringis osalevad Tanja Muravskaja, Kristel Raesaar, Tõnu Tunnel ja esindaja Eesti Pressifotograafide Liidust.

Käsitleme järgevaid teemasid: Millised fotograafe/fotokunstnikke koondavaid organisatsioone praegu üldse tegutseb? Miliseid erialaorganisatsioone vajatakse? Mida oma liikmetele pakutakse, miks võiks ühe sellisega liituda? Millised on erinevate organisatsioonide suurimad väljakutsed, kas ja kuidas saaks omavahel koostööd teha?
__

Virtuaalne jalutuskäik fotokuu Tartu näitusel kuraator Anneli Porri ja galerist Indrek Grigoriga
14.10.13

Näituse Kus lõped sina, algan mina kuraator Anneli Porri vestles näituse avamisel galerist Indrek Grigoriga. Vestlust saab täismahus vaadata Artishokis ja siinsamas ka.

Fotokuu Tartu näitus on avatud veel selle nädala lõpuni – kiirusta vaatama!
__

Foto: Gert Jan Kocken, Anna retaabel, Utrecht. Moonutatud 7. märtsil, 1580, kromogeenne värvifoto, 177×225 cm, 2004. Detail.


Ütlemata hea viis pühapäeva alustamiseks!

11.10.13

Pühapäeval, 13. oktoobril kutsume kõiki Ühe teose hommikule näituse Kahtluse varjud raames.

Kunstikriitik Rebeka Põldsam avab näituse “Kahtluse varjud” teemasid, keskendudes seekord Gert Jan Kockeni visuaalselt löövale fotole, mis esitab detailselt kuulsat ikonoklastide rünnaku ohvriks langenud altarimaali Utrechti St Martinsi katedraalist. Miks on piltidel nii suur võim, et nende kallal revolutsioonide käigus ikka ja jälle vägivallatsetakse? Ja kas need rünnakud täidavad oma eesmärki või on tulemus hoopis midagi muud?

Ühe teose hommik on võimalus põhjalikumalt süveneda kunstiteose tähendustesse ja tõlgendusvõimalustesse – ühe teose kaudu avaneb näitust läbivate teemade laiem niidistik.

Külastades sündmust sel pühapäeval, saab sama piletiga tulla ka 20. ja 27. oktoobril toimuvatele ühe teose hommikutele.
__

Foto: Jaak Kikas


Avalik loeng ajast füüsikas ja fotograafias täna õhtul kunstihoones

11.10.13

Täna, 11. oktoobril kl 18 esitleb Tallinna Fotokuu professor Jaak Kikase avalikku loengut “Ajast füüsikas ja fotograafias”. Loeng toimub Tallinna Kunstihoones ning on osa Tallinna Fotokuu rahvusvahelise näituse Kahtluse varjud publikuprogrammist.

Aeg on ruumi kõrval üks füüsika põhikategooriaid, mille abil oleme oma maailmapildi kokku pannud. Kuigi fotograafiast räägitakse tihti kui „peatatud ajast“, on ajakategooria ülioluline ka pildistamisel. Aja mõiste ise aga on füüsikas alates Newtonist läbi teinud väga suuri muutusi.

Fotograafia abil loodud sekundaarses reaalsuses – pildimaailmas – omandab vaataja midagi, mis on kujuteldamatu „pärismaailmas“ – ajas rändamise võime. Ettekandes on jutuks „füüsikalise“ ja „fotoaja“ ühis- ja eriomadused, pisut spekuleeritakse ka võimalike arengute teemal.

Professor Jaak Kikas on Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi juhataja. Loengu järelsalvestab Vikerraadio Ööülikool.

Veel sündmusi sel nädalal näitusel Kahtluse varjud Tallinna Kunstihoones (sissepääs näituse piletiga):

Laupäeval, 12. oktoobril kl 16: Giidiekskursioon Tallinna Fotokuu kunstilise juhi Kristel Raesaare juhtimisel
Pühapäeval, 13. oktoobril kell 12.15: Ühe teose hommik – esineb kuraator ja kunstikriitik Rebeka Põldsam.
__

Foto: Paul Kuimet


Fotokuu soovitab: Paul Kuimet Kumus ja Peeter Laurits Vaalas

08.10.13

Sel nädalal läheb fotokuu kahe uue näituse avamistele. Kolmapäeval, 9. oktoobril kell 18 avatakse Kumus Paul Kuimeti näitus Konspekteeritud ruum. Näitus jääb avatuks 5. jaanuarini 2014.

Neljapäeval, 10. oktoobril on Peeter Lauritsa näituse Logos & Mythos avamine Vaal galeriis. Lauritsa näitust saab vaadata 9. novembrini.
__

Rundumi fotokuu satelliitprogramm alustab homme
06.10.13

Loominguline platvorm Rundum alustab homme fotokuu satelliitprogrammiga. Esmaspäeval, 7. oktoobril kell 18 arutlevad noored kunstnikud Oliver Laricu teosest Versioonid lähtuvalt selle üle, kuidas on muutunud originaali ja koopia, idee ja asja, päris ja võltsi tähendus. Oliver Laricu teost saab hetkel näha Tallinna Fotokuu rahvusvahelisel kuraatorinäitusel Kahtluse varjud Tallinna Kunstihoones.

Tutvu ka Rundumi edasise programmiga.
__

David Raymond Conroy loeng-performance täna Kunstihoones!
02.10.13

Täna, 2. oktoobril kell 18 on ainulaadne võimalus osaleda briti kunstnik David Raymond Conroy performatiivses loengus “I know that fantasies are full of lies”. Kunstnik uurib, kuidas pildid – internetireklaamidest Hollywoodi kinoni, mõjutavad meie omavahelist suhtlust ja suhteid objektidega. Kuidas muutuvad pildikogemused lahutamatuks sellest, mis meie kujutlustes oli päris elu? Sündmust toetab Briti Nõukogu, loeng on inglise keeles.

David Raymond Conroy (1978) elab ja töötab Londonis. Tallinna Fotokuu rahvusvahelisel kuraatorinäitusel Kahtluse varjud saab vaadata Conroy teost Vedamine / Mitte minevik, vaid olevik on see, mis määrab tuleviku / Käitu loomulikult. Näitus on avatud 2. – 27. oktoobrini 2013.

Sündmust toetab Briti Nõukogu.

Lähemalt
__

Foto: Paul Kuimet


Kuraatoriloeng Tartu Kunstimajas täna õhtul!

01.10.13

Tartu Kunstimajas avatud Tallinna Fotokuu kuraatorinäituse raames peab Anneli Porri loengu “Kellele ei meeldiks Eesti foto?”. Eesti fotokunstist üht võimalikku ülevaadet pakkuv näitus Kus lõped sina, algan mina jääb avatuks 20. oktoobrini.
__

Tallinna Fotokuu rahvusvaheline kuraatorinäitus algab homme

01.10.13

Homme, 2. oktoobril algab Tallinna Kunstihoones Niekolaas Johannes Lekkerkerki kureeritud Tallinna Fotokuu rahvusvaheline näitus Kahtluse varjud.

Neljateistkümne maailmas edu saavutanud väliskunstniku ja nelja Eesti kunstniku töid siduv näitus otsib uusi viise aja- ja olevikukogemuse tabamiseks. Lekkerkerki sõnul pakub näitus aktiivset ruumi kohtumiseks mõttega.

“Olevikuhetk on alati ebastabiilne ja käestlibisev – seda tahkestab vaid mineviku ellukutsumine või tulevikku vaatamine,” ütles Lekkerkerk. “Kutsun mõtisklema suhte üle aja möödumisega, mida mõjutavad ja varjutavad isiklikud mälestused, kollektiivsed ajalood, hirmud ja lootused.” Näituse pealkiri viitabki olevikukogemuse ambivalentsusele.

Osalevad kunstnikud: Nina Beier, Persijn Broersen & Margit Lukács, David Raymond Conroy, Filip Gilissen, Ane Mette Hol, Toril Johannessen, Flo Kasearu, Gert Jan Kocken, Laura Kuusk, Oliver Laric, Gabriel Lester, Katja Novitskova, Magali Reus, Meriç Algün Ringborg, Jani Ruscica, Mario García Torres, Tarvo Varres. Näitust saadab sisukas publikuprogramm.

Lähemalt
__


Projektiruum Rundum alustab!

21.09.13

Neljapäeval, 26. septembril avavad noored fotokunstnikud uue projektiruumi Rundum Okasroosikese lossis Uuel tänaval. Värske kunstnikealgatuse eestvedajateks on Kulla Laas, Mari-Leen Kiipli, Aap Tepper, Mari Volens ja Kristina Õllek, kes omandavad parajasti magistrikraadi EKA fotograafia osakonnas.

Rundum ootab kõiki avaõhtule neljapäeval kell 6 ja afterparty’le kl 22 Paaris Veinis.

Lähemalt
__


Tallinna Fotokuu väike avamine esmaspäeval kell 16

19.09.13

Me ei jõua nädala lõpuni oodata ja avame fotokuu juba esmaspäeval, 23. septembril! Tallinna Fotokuu kuraatorinäituse autor Niekolaas Johannes Lekkerkerk räägib oma värskest kuraatoribüroost The Office for Curating Rotterdamis ning Hollandi kunstiväljast Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuses. Vestlus toimub inglise keeles.

Lekkerkerk on Tallinna Fotokuu rahvusvahelise näituse Kahtluse varjud kuraator. Näituse avame Tallinna Kunstihoones 1. oktoobri õhtul. Sel aastal on Lekkerkerk kureerinud veel näitused Two in the Wave Rotterdamis, Can’t Hear My Eyes Barcelonas ja Madriidis, The Great Indoors Brüsselis. Lisaks Tallinna näitusele on tänavu veel ees All the Pieces, Back Together Londonis.

Vestlusele järgneb Tallinna Fotokuu sisseõnnistamine tervitusjoogiga.

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus asub Tallinna Kunstihoones, Vabaduse väljak 6 (Nu Nordik poe kõrvalt sisenedes nupp number 5). Kõik on teretulnud!
__


Pildiplahvatus Kumus

19.09.13

Homsest, 20. septembrist on Kumu Kunstimuuseumis avatud fotokunsti ajalugu käsitlev näitus Pildiplahvatus. Tiina Abeli kureeritud näitus vaatleb, kuidas fotograafia leiutamine mõjutas maalikunsti ning graafikat ja kuidas fotograafid omakorda leidsid inspiratsiooni maalikunsti traditsioonidest. Näitus jääb avatuks 12. jaanuarini 2014.

Lähemalt
__

Image: Filip Gilissen, I Love New Work, 2007, millions of reversible sequins, gold front side and black back side, 250 x 190 cm, courtesy of the artist


Kursus “Kuidas vaadata kaasaegset kunsti?”

22.09.13

Tallinna Fotokuu ja Proloogkooli koostöös sünnib esmakordselt Eestis täiskasvanutele mõeldud kaasaegse kunsti vaatamise kursus. Neljal oktoobri neljapäeval toimuvatel kohtumistel saavad kursusel osalejad ülevaate kaasaegse kunsti võtmeküsimustest ning kunstimaailma sõlmpunktidest. Kursus toimub Tallinna Kunstihoones ning rajaneb Tallinna Fotokuu rahvusvahelisel kuraatorinäitusel “Kahtluse varjud”.

Registreerumine kursusele on alanud ja kohtade arv on piiratud. TÄHELEPANU! Pühapäeva, 22. septembri keskööni kehtib Nordea fb lehe Viis Tärni eripakkumine. Vaata lähemalt
__

Image: Jani Ruscica Scene Shifts, in Six Movements (2011). Single channel projected installation, HD video, stereo sound, loop, 13 min, courtesy of the artist and Galerie Anhava, Helsinki


Oktoober on fotokuu!

Teine Tallinna Fotokuu toimub tänavu 27. septembrist 27. oktoobrini.

Fotokunstnike Ühenduse algatusel toimuva festivali eesmärgiks on tuua Eesti publikuni kõrgetasemelisi näitusi ja haridusprogramme, luua rahvusvahelisi kontakte ja tutvustada Eesti kunstnike loomingut väliskuraatoritele ning -kriitikutele. Fotokuu soovib panustada Eesti kunstituru arengusse, tutvustada fotokunsti kogumise strateegiaid ja võimalusi ning innustada kriitiliselt analüüsima ümbritsevat visuaalkultuuri.

Tallinna Fotokuu 2013 põhiprogrammis on muuhulgas rahvusvaheline näitus Kahtluse varjud Tallinna Kunstihoones, Eesti Fotokunstimess Telliskivi Loomelinnakus ja mitmed loengud, arutelud, töötoad, vestlused kunstnikega ning muud sündmused. Esmakordselt laieneb Fotokuu ka Tartusse – Tartu Kunstimajas saab festivali raames vaadata näitust Kus lõped sina, algan mina, mis tutvustab Eesti fotokunsti arenguid aastatel 1992 kuni 2013.

Seekordse Tallinna Fotokuu keskmes on kaks fotograafiast lahutamatut mõistet – aeg ja ruum. Tallinna Kunstihoones toimuv näitus analüüsib fotograafia ja laiemalt mõju ajatajule: arusaamisele minevikust, olevikust ja tulevikust. Tartu Kunstimajas toimuv näitus keskendub omakorda fotograafia ning füüsilise ja sotsiaalse ruumi vahelistele suhetele.

Tallinna Fotokuu toimub Eesti Kultuurkapitali, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja Mondriaan Fundi toetusel. Fotokuu tänab siiralt kõiki koostööpartnereid ja toetajaid: Tallinna Kunstihoone, Tartu Kunstimaja, Eesti Kunstiakadeemia, Vaal Galerii, ArtPrint, Fotoluks, Temnikova & Kasela Galerii, Eesti Kunstimuuseum, Memokraat.ee, Hasartmängumaksu Nõukogu, Tartu Loomemajanduskeskus, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Hobusepea Galerii, Draakoni Galerii, Avision, Tartu Kunstimuuseum jt.